🇵🇱 Polska

 • Szymon Hołownia (marszałek Sejmu): Jeśli chodzi o skład przyszłego rządu Donalda Tuska, to wszystkie nazwiska są dopięte. „Spodziewam się, że rząd (Tuska) wyjdzie z Sejmu 11 grudnia wieczorem, albo 12 grudnia w ciągu dnia, gotowy do powołania przez prezydenta”.
 • Szymon Hołownia: Pegasus, wybory kopertowe i afera wizowa – takie trzy komisje śledcze zostaną powołane do życia już we wtorek.
 • Umowa koalicyjna zakłada, że firmy nie będą już płacić za „L4” pracownika – zrobi to ZUS od pierwszego dnia. Obecnie pracodawca ma obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, następnie obowiązek co do zasady przechodzi na ZUS. Przy osobach 50+ lat, ZUS przejmuje ten obowiązek po 14 dniach.
 • Mateusz Morawiecki: W poniedziałek przedstawię skład rządu – Koalicję Polskich Spraw. O terminie exposé porozmawiam z marszałkiem Sejmu. „Rozmawiamy z parlamentarzystami kilku ugrupowań. Dziś spotykam się z przedstawicielami Konfederacji, którzy przychodzą na spotkanie w odpowiedzi na moje zaproszenie”.
 • Mateusz Morawiecki postanowił powołać na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego. To oznacza, że Jacek Jastrzębski będzie pełnił tę funkcję przez jeszcze jedną kadencję. Jacek Jastrzębski został przewodniczącym KNF w listopadzie 2018 r.
 • Donald Tusk powiedział, że opozycja ma większość, żeby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego. „W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Analizujemy tę kwestię, bo chcemy w sposób odpowiedzialny używać tego bardzo poważnego narzędzia dyscyplinującego do odpowiedzialności politycznej, czasami też karnej polityków i funkcjonariuszy najwyższego szczebla”.
 • Mateusz Morawiecki o zapowiedzi postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu: „Będę rozmawiał z przedstawicielami wielkich międzynarodowych instytucji finansowych – Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Europejskiego Banku Centralnego – aby zwrócić ich uwagę, że to, co zamierza dzisiaj zrobić pan Donald Tusk i Koalicja Obywatelska, jest największym zamachem na niezależność banku centralnego”.
 • Wojciech Andrusiewicz (rzecznik NBP): „Musimy się z tym liczyć, że atak na niezależność banku centralnego jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE będzie skutkował działaniami w zakresie spadku wartości waluty”.
 • Komenda Powiatowej Policji w Ciechanowie” Ponad 70 tys. zł stracił 46-latek z powiatu ciechanowskiego, który chciał zarobić na kryptowalutach. Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, gdy rzekomy doradca finansowy zaproponował mu zaciągnięcie kredytu na kolejne inwestycje.
 • GUS: Stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej.
 • Otodom Analytics: W październiku na rynku najmu byliśmy świadkami spadku popytu – zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym.
 • Raport NIK: działania ministra rolnictwa były spóźnione i niepoparte odpowiednimi analizami. Ukraińskie zboże (w tym niezdatne do spożycia) masowo zalało nasz rynek. W okresie od marca 2022 r. do marca 2023 r. z Ukrainy wjechało do Polski ponad 4 mln ton ziarna, przy czym 3,4 mln ton zostało w naszym kraju. Import stanowił ok. 10 proc. zbiorów krajowych tych roślin.
 • Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki): „Nie dostałem propozycji, żeby zasiąść w nowym rządzie”.
 • Sondaż Instytutu Badań Pollster na temat progu dochodowego przy 800+: 63% jest za takim progiem, 37% przeciw.
 • Wiesław Janczyk (członek RPP): Przestrzeń do obniżki stóp procentowych występuje i jest znacząca, zarówno w 2024 r., jak i później.

🌍 Świat

 • „Financial Times”: W 2022 i w 2023 r. udział Chin w światowym PKB się zmniejszał, to historyczna zmiana; Chiny nie przyczyniają się już do wzrostu światowej gospodarki, za jej rozwój odpowiadają USA i kraje wschodzące, w tym zwłaszcza Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i Polska.
 • Największa na świecie giełda kryptowalut Binance i jej szef Changpeng Zhao przyznali się, że dopuszczali do prania brudnych pieniędzy, omijania sankcji i innych nielegalnych czynności w ramach ugody z amerykańskim rządem. Wykazało ono, że firma świadomie przyjmowała pieniądze i obsługiwała klientów objętych sankcjami (w tym m.in. z Rosji, okupowanej Ukrainy, Korei Płn. i Iranu), hakerów wykorzystujących giełdę jako sposób na wypranie zysków z cyberokupu, osoby sprzedające dziecięcą pornografię, czy terrorystów z Al-Kaidy, Państwa Islamskiego i Hamasu.
 • „Bild”: zgodnie z „nowym tajnym planem dla Ukrainy” Zachód prawdopodobnie będzie nakłaniał Ukrainę do negocjacji z Rosją; 21 miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji „sytuacja na Ukrainie wygląda ponuro; 17%  kraju nadal znajduje się pod okupacją Rosji, a wojska rosyjskie posuwają się naprzód, choć powoli, na wschodzie kraju” – zauważa „Bild”. Portal dowiedział się, że niemiecki rząd postawił sobie za główny cel postawienie Ukrainy w „strategicznie dobrej pozycji negocjacyjnej” w oparciu o obecny przebieg frontu. Z tej pozycji kraj powinien negocjować z reżimem Putina o swojej „suwerenności i integralności terytorialnej”. „Niemiecko-amerykański plan: dostarczyć Kijowowi dokładnie taką ilość broni, aby ukraińska armia mogła utrzymać obecny front, ale nie była militarnie zdolna do odzyskania okupowanych terytoriów” – podaje „Bild”.
 • Administracja Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów. W jego skład wchodzi nowa wyrzutnia HIMARS oraz amunicja do różnych typów broni.
 • Berlin: Ukraińscy aktywiści mobilizują się przeciwko firmie Mondelez – producentowi Milki, za zaangażowanie firmy w interesy w Rosji. Agencja informacyjna Reuters podała, powołując się na dane celne, że Mondelez zwiększył dostawy czekolady Milka do Rosji o ponad 130 proc. w okresie od kwietnia 2022 roku do marca tego roku – z 9,7 mln kg w poprzednich dwunastu miesiącach do 22,4 mln kg.
 • Zawarto rozejm między Izraelem i Hamasem na 4 dni. Dokonano wymiany zakładników i więźniów.
 • Dziennik „NRC”: Grupa chińskich hakerów przez ponad dwa lata miała nieograniczony dostęp do sieci komputerowej holenderskiego producenta chipów firmy NXP. „Celem hakerów była kradzież własności intelektualnej, takiej jak dokumenty chipowe, projekty i oprogramowanie półprzewodników oraz kod źródłowy” – napisał „NRC”.
 • Holandia: Prawicowa, antyislamska Partia Wolności (PVV) obsadzi 37 mandatów w izbie niższej parlamentu. Geert Wilders (szef ugrupowania): „Zdobyliśmy 35 mandatów, żadna partia nie może już nas ignorować. Przywrócimy kraj Holendrom.
 • Narodowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie: Po raz pierwszy w historii Hiszpanii w jednym roku samotne matki urodziły więcej dzieci niż mężatki.
 • Wielka Brytania: od 6 stycznia stawka składek na ubezpieczenie społeczne spadnie z 12 do 10 proc., co oznacza dla średnio zarabiających osób oszczędność 450 funtów rocznie. Obniżona zostanie też – z 9 do 8 proc. – stawka dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. „Po globalnej pandemii i kryzysie energetycznym podjęliśmy trudne decyzje, aby przywrócić naszą gospodarkę na właściwe tory.” – powiedział Jeremy Hunt (premier finansów).
 • Shakira zgodziła się w ramach ugody pozasądowej zapłacić karę (7,3 mln euro) za niepłacenie podatków w Hiszpanii, w której mieszkała do kwietnia tego roku; groziła jej kara do 3 lat więzienia.
 • BBC: Uniwersytetowi Harvarda grozi kryzys wizerunkowy po przełomowej sprawie sądowej, w której ujawniono, że uczelnia zapewnia krewnym absolwentów przewagę podczas rekrutacji, utrwalając nierówności społeczne w USA.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj