🇵🇱 Polska

 • Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dwa ugrupowania twierdzą, że mają większość sejmową i zaproponowały premiera. Zjednoczone Prawica proponuje Mateusza Morawieckiego, natomiast ugrupowania dotychczas pełniące rolę opozycji proponują Donalda Tuska.
 • Szymon Hołownia po rozmowie z prezydentem Dudą o powołaniu nowego Sejmu: „Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie, użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu”. Pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach odbędzie się 13 listopada.
 • Marcin Horała (pełnomocnik rządu ds. CPK): Centralny Port Komunikacyjny wybrał inwestora. To konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund. Inwestor chce wyłożyć do 8 miliardów złotych i obejmie mniejszościowe udziały w spółce zarządzającej nowym lotniskiem.
 • Ceny paliw: w mijającym tygodniu średnia cena benzyny Pb95 podniosła się aż o 16 gr/l i wyniosła 6,27 zł/l.  To największy od roku tygodniowy wzrost cen tego paliwa. Przedwyborcza promocja dobiegła końca.
 • Rząd przygotował projekt ustawy przedłużającej wakacje kredytowe na 2024 rok. Proponuje jednak wprowadzenie kryterium dochodowego, a także ograniczeń związanych z wysokością kredytu (których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł). „W przypadku gdy kwota kapitału udzielonego kredytu będzie wyższa niż 400 000 zł, ale nie wyższa niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie również możliwe, jednak w takim przypadku skorzystać będzie mógł z niego kredytobiorca w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu jego gospodarstwa domowego przekracza 50 proc.”
 • Radomir Gibała (wiceprezes Alior Banku ds. finansowych): W tym roku możemy oczekiwać stopy referencyjnej w wysokości 5,25%. Jeśli chodzi o 2024 rok to spodziewamy się stopy referencyjnej na jego koniec w okolicach 4%.
 • Biuro Maklerskie mBanku, wprowadziło formularze W-8BEN. Dzięki nim podatki od dywidend wypłacanych przez spółki z USA obniżą się z 30% do 15%. Formularzy W-8BEN nie trzeba będzie składać ani wypełniać. mBank zautomatyzował ten proces zarówno dla rachunków eMakler, jak i BM mBanku.
 • Joanna Tyrowicz (RPP): Inflacja w listopadzie i grudniu będzie wyższa niż obecnie.
 • Magdalena Rzeczkowska (minister finansów): Na podstawie napływających do Ministerstwa Finansów danych mogę powiedzieć, że nie ma zagrożenia przekroczenia deficytu zaplanowanego na ten rok. „Jeśli wziąć pod uwagę wielkość wyzwań, z jakimi się mierzyliśmy, to [stan finansów publicznych] nawet jest w bardzo dobrej kondycji”.
 • Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii): „Dane są jasne i nie podlegają dyskusji. Nie grozi nam procedura nadmiernego deficytu.(…) Poza ferworem politycznym codziennie mamy opinie ekspertów, które mówią, że budżet jest stabilny, zbilansowany i nie ma żadnych obaw”. „Działamy odpowiedzialnie. Bez względu na to, kto obejmie rządy, to będzie miał zrównoważony i zbilansowany budżet”.

🌍 Świat

 • W Turcji podniesiono stopy procentowej z 30,00 % do 35,00%. To najwyższy poziom od lipca 2003 roku. Prezydent Erdogan, który jeszcze niedawno twierdził, że wysokie stopy procentowe powodują inflację, jak widać zmienił zdanie.
 • Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Główna stopa procentowe wynosi 4,75% i jest najwyższa od 22 lat. Pierwsza obniżka wyceniania jest przez rynek dopiero na  czerwiec 2024 roku.
 • Narodowy Bank Węgier (MNB) zdecydował się na pierwszą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych o 75 pb. do poziomu 12,25%. Jest to drugi bank centralny w Europie, który zdecydował się na luzowanie polityki monetarnej w warunkach wciąż wysokiej inflacji, pierwszy był NBP.
 • W sobotę siły zbrojne Izraela rozpoczęły szeroko zakrojoną ofensywę w Strefie Gazy, powodując katastrofę humanitarną i zabijając ludność cywilną.
 • Władze Iranu oskarżyły w środę Izrael o dokonanie ludobójstwa na Palestyńczykach w Strefie Gazy. Hossein Amir-Abdollahian (irański minister spraw zagranicznych): „Ataki reżimu syjonistycznego osiągnęły taką intensywność, że wydaje się, iż celem jest masakra narodu palestyńskiego w Strefie Gazy”.
 • Patrick Ryder (rzecznik Pentagonu): Potrzeby obronne Ukrainy i Izraela niewiele mają ze sobą wspólnego, dlatego Stany Zjednoczone są gotowe udzielić pomocy obu krajom jednocześnie.
 • Wielka Brytania wysłała w środę pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy. Samolot transportowy C-17 zabrał 21 ton pomocy dla ludności cywilnej w Strefie Gazy, w tym 76,8 tys. zestawów do opatrywania ran, 1350 filtrów do wody i 2560 lamp solarnych, a także przenośny magazyn do szybkiego montażu i dwa wózki widłowe, które można ustawić w pobliżu przejścia granicznego w Rafah.
 • Elon Musk ogłosił w sobotę na platformie X (Twitter), że jego satelitarny system komunikacji Starlink „będzie wspierać łączność z uznanymi na arenie międzynarodowej organizacjami pomocowymi w Gazie”, które zostały odcięte od kontaktu ze światem po izraelskich atakach.
 • Szlomo Karhi (minister ds. komunikacji Izraela) zapowiedział sięgnięcie po wszystkie środki, żeby zablokować wykorzystanie  systemów Starlink w Strefie Gazy argumentując to zagrożeniem terroryzmem.
 • Gerald Darmanin (szef MSW Francji) zapowiedział zaostrzenie działań na rzecz wydalania z Francji cudzoziemców skazanych za przestępstwa. Tylko w piątek i w sobotę wydalono 30 takich osób. Wydaleni cudzoziemcy w wieku od 20 do 53 lat zostali skazani m.in. za nawoływanie do dżihadu, nielegalny pobyt, prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy i pod wpływem alkoholu, kradzieże, stręczycielstwo oraz przemoc domową.
 • Meduza (niezależny od Kremla rosyjski portal): rosyjskie ministerstwo obrony rozpoczęło rekrutację kobiet na wojnę na Ukrainie w charakterze snajperów i operatorów dronów. Najemniczkom oferowany jest sześciomiesięczny kontrakt z pensją zaczynającą się od 220 tysięcy rubli (niecałe 10 000 zł). Jeżeli kandydatki nie mają umiejętności posługiwania się bronią, zapewnia im się miesiąc przygotowań i szkolenia w Doniecku.
 • Kanadyjska firma Stornoway wstrzymała nieopłacalne wydobycie w kopalni diamentów na północy Quebeku. Wśród przyczyn jest produkcja diamentów syntetycznych.
 • W Wielkiej Brytanii weszła w życie w czwartek budząca kontrowersje ustawa o bezpieczeństwie w Internecie, która ma zmusić firmy technologiczne do wzięcia większej odpowiedzialności za treści na ich platformach. Nowe regulacje mają chronić ustników przed toksycznymi treściami (przemoc, terroryzm, pornografia itp.) w tym deepfakami.
 • Wraz z końcem października w brytyjskim sektorze finansowym przestanie obowiązywać wprowadzony w czasach członkostwa w Unii Europejskiej limit premii dla bankierów ograniczający ich wysokość do dwukrotności podstawowej pensji. Limit został wprowadzony w UE w 2014 roku, aby ograniczyć podejmowanie nadmiernego ryzyka w branży usług finansowych, co było jedną z przyczyn globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku.
 • Mieszkanka północy Włoch (75 lat), zmęczona obecnością w domu dwóch synów w wieku 40 i 42 lat, uzyskała sądowy nakaz ich eksmisji. Wcześniej bezskutecznie i bardzo długo nakłaniała ich, by się usamodzielnili. Kobieta z miasta Pawia w Lombardii nie otrzymywała żadnej pomocy, również materialnej od dorosłych pracujących synów. Nie pomagali jej ani w domowych obowiązkach, ani nie dokładali się do wydatków.
 • Uber w Turcji wprowadza loty balonem na terenie Parku Narodowego Goreme, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Loty balonem wystartują o wschodzie słońca z terenu parku narodowego i zabiorą pasażerów w półtoragodzinną malowniczą podróż”. Bilet będzie kosztować 150 euro od osoby.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj