🇵🇱 Polska

 • Przez Warszawę przeszedł dziś „Marsz Miliona Serc” – manifestacja przeciwko władzy PiS, m. in. korupcji, naruszaniu praworządności i łamaniu praw kobiet. Donald Tusk: „Chcę wam powiedzieć, że jest nas więcej niż milion”. Komenda Stołeczna Policji o frekwencji: Nigdy nie podawaliśmy i nie podajemy, jeżeli chodzi o liczbę uczestników jakiegokolwiek zgromadzenia.
 • W piątek Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Według urzędu inflacja spadła do 8,2% z 10,1% w sierpniu, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,4%.
 • Krzysztof Kolany (bankier.pl) o odczycie inflacji: Oprócz wysokiej bazy sprzed roku wpływ na spadek inflacji miały też zdarzenia nadzwyczajne i prawdopodobnie jednorazowe. Na rzecz spadku wskaźnika inflacji konsumenckiej zadziałały decyzje władz w postaci podwyższenia rocznego limitu zużycia energii elektrycznej, do którego można skorzystać z administracyjnie obniżonej, nierynkowej ceny. Swoje trzy grosze dodały także dotacje do zakupu wybranych leków przez młodzież i osoby starsze. Nie wiadomo, czy GUS uwzględnił jednorazowy upust w rachunkach za prąd wprowadzony rządowym rozporządzeniem.
 • Na stacjach PKN Orlen pojawiła się fala „awarii”. Podejrzewa się, że spółka chce chronić się przed niedoborem paliwa, ale jednocześnie utrzymuje sztucznie zaniżoną cenę, żeby wspomóc PiS przed wyborami. Minister Sasin powiedział, że nie ma żadnego kryzysu, a braki paliwa są wynikiem działań opozycji, która zachęca do tankowania na zapas.
 • Tomasz Grodzki (senator): „Obawiam się że Orlen wyprzedaje zasoby strategiczne, czyli działa na niekorzyść swojej spółki. W normalnym świecie prezes byłby natychmiast przez Radę Nadzorczą odwołany, no ale Polska, jak mawiał słynny satyryk, +to jest dziwny kraj+ i my będziemy musieli to wszystko prostować i naprawić”. „To jest dokładnie jak na Węgrzech – ceny były sztucznie zduszone do wyborów, a niemal dzień po wyborach na Węgrzech wystrzeliły o 30 procent i u nas będzie to samo”.
 • Po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych banki zaczęły obniżać oprocentowania lokat. Teraz coraz trudniej znaleźć lokatę na 6% w skali roku.
 • Resort finansów pozytywnie zaskoczył październikową ofertą detalicznych obligacji skarbowych. Jesienna oferta w niektórych przypadkach jest nawet lepsza od wrześniowej, mimo mocnego cięcia stóp przez NBP. Na przykład przy obligacjach 10-letnich indeksowanych inflacją, marża została zwiększona z 1,25 do 1,5%.
 • Śledztwo onet.pl: Blisko 120 mln zł są warte nieruchomości, które premier Mateusz Morawiecki przepisał na żonę. W umowie notarialnej z 2013 r. małżonkowie szacowali ich wartość na 16 mln zł.
 • Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska): Jesteśmy dobrze przygotowani na zimę, mamy pełne magazyny gazu i węgla.
 • Gas Storage Poland: Krajowe magazyny gazu są wypełnione w 99%.
 • Mateusz Morawiecki: Za rządów PiS nastąpiło przywrócenie godności na rynku pracy. ” […] Za cztery lata będzie to co najmniej 10 tys. zł średniego wynagrodzenia w gospodarce polskiej. To ucywilizowany rynek pracy, to najniższe bezrobocie w historii III RP. To drugie najniższe bezrobocie w UE. To są osiągnięcia rządów PiS”.
 • Mateusz Morawiecki: Za 4-8 lat będziemy mogli żyć na poziomie państw Zachodu, ale bez ich błędów (imigrantów z krajów muzułmańskich). Premier zauważył, że w czasach rządów PiS, pierwszy raz od 200 lat Polacy wracają masowo z emigracji.
 • Andrzej Duda podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki: Polska zawalczy o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.
 • Akademiki krakowskich uczelni cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na liście rezerwowej oczekujących na miejsce w domach studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej jest 800 osób. Na Uniwersytecie Jagiellońskim 500 miejsc.
 • Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor: Młode osoby mają znaczne długi. Zobowiązania nieopłacone w terminie przez osoby w wieku od 18 do 24 lat wyniosły na koniec lipca br. 1 mld zł. Średnia zaległość 18-24 latka wzrosła przez rok o 11 proc., do 7 tys. 637 zł. Rekordzistka, 20-latka ze Śląska, zalega bankom i innym instytucjom ponad 788 tys. zł.
 • Szkoły zawodowe zyskują popularność względem liceów. MEiN: obecnie 58,5 proc. młodych ludzi po szkole podstawowej wybiera kształcenie branżowe i techniczne.

🌍 Świat

 • Niemcy: wróciły kontrole na granicach z Polską i Czechami. W ten sposób rząd w Berlinie chce ograniczyć napływ migrantów, którzy trafili do Europy m.in. dzięki polskiej aferze wizowej.
 • Administracja USA ogłosiła w środę, że od grudnia Izrael przystąpi do Programu Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu Izraelczycy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz.
 • Agencja ratingowa Moody’s zgłosiła swoje obawy dotyczące stanu finansów publicznych USA i sporu o limit zadłużenia. W ostatnim czasie, dwie inne agencje obniżyły rating USA. Agencja Moody’s, która jako ostatnia utrzymuje rating na najwyższym możliwym poziomie, ostrzegła już, że government shutdown byłby dowodem na instytucjonalną nieefektywność i niestabilność polityki fiskalnej.
 • Politico: Rosja próbuje werbować na Kubie najemników na wojnę przeciwko Ukrainie. Desperacja młodych Kubańczyków jest tak duża, że decydują się na służbę w rosyjskiej armii.
 • Portal Suspilne: Ukraińskie drony ostrzelały w niedzielę miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi. Media w Rosji utrzymują, że w ataku użyto dronów Bayraktar.
 • Brytyjskie ministerstwo obrony: Planowany przez rosyjskie ministerstwo finansów wzrost wydatków na obronność sugeruje, że Rosja przygotowuje się na wiele kolejnych lat walk na Ukrainie.
 • Agencja Kyodo: Japoński startup farmaceutyczny pracuje nad pierwszym na świecie lekiem, stymulującym wzrost nowych zębów. Zespół opracował lek oparty na przeciwciałach, który blokuje białko odpowiedzialne za powstrzymanie wzrostu zębów. W 2018 roku badacze podali substancję fretkom, które podobnie jak ludzie mają mleczne i stałe uzębienie. Gryzoniom wyrosły nowe zęby.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj