🇵🇱 Polska

  • Mateusz Morawiecki: „Za moment – myślę, że już od kwietnia – właśnie w tych dniach, w których teraz żyjemy, zobaczymy mocne obniżenie inflacji, mocny spadek inflacji”.
  • Jarosław Kaczyński: „Jeśli chodzi o inflację, to nie daliśmy sobie rady”. „Otóż myśmy prowadzili w sposób przemyślany politykę zmierzającą do tego, żeby wyjść z inflacji w sposób, który nie doprowadzi do bezrobocia, do kryzysu, do nakręcenia mechanizmu cofania się gospodarki”. „Myśmy chronili ludzi, także różnymi obniżkami podatków, wszystkimi dodatkami, (…) i jesteśmy dzisiaj bliscy powiedzenia, że się udało, bo jeśli to, co przewidują dzisiaj właściwie wszyscy ekonomiści, że co miesiąc będzie lepiej, to będzie można powiedzieć, że się udało”. „Można powiedzieć, że jesteśmy władzą nie idealną, ale dajemy radę”.
  • Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen): Gdybym obniżył ceny paliw, automatycznie zachwiałbym parytetem importowym; wystarczyłby tydzień, dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju.
  • Gas Storage Poland: Stan napełnienia polskich magazynów gazu wynosi ok. 50%. Część instalacji magazynowych gromadzi już gaz na kolejny sezon. Poziom 50% to więcej niż w tym samym okresie w latach 2019-2021, kiedy to stan napełnienia wynosił odpowiednio 43, 47 i 38%.
  • Rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. OIPE to taki europejski odpowiednik IKE.
  • GetHome.pl: W 2022 r. cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 14,4 tys. mieszkań, czyli o 35% więcej niż rok wcześniej. Kupują głównie Ukraińcy. Pod względem metrażu Ukraińcy kupili w ub.r. więcej mieszkań niż łącznie obywatele kolejnych 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii.
  • Adam Niedzielski (minister zdrowia): „Wczoraj również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku.”  „Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach, pozostawiając jeszcze ten obowiązek w podmiotach innych, leczniczych”.
  • Narodowy Bank Polski: Inflacja bazowa, czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych nieuwzględniający żywności, paliw i energii, w marcu przyspieszyła do 12,3%. To kolejny rekord w przeszło 20-letniej historii tych statystyk.
  • Narodowy Bank Polski zanotował w 2022 roku rekordową, lecz niezrealizowaną stratę, wynoszącą 16,9 mld zł. To skutek obniżenia się cen na globalnym rynku obligacji, przez podwyżki stóp procentowych.
  • Prawie 1,8 mln zł stracił 85-letni mieszkaniec Częstochowy, który za namową fałszywego policjanta i prokuratora przekazał im pieniądze w gotówce, po tym jak uwierzył, że jego środki są zagrożone na rachunku w banku.

🌍 Świat

  • Organizacja konsumentów OCU (Hiszpania): Liczba gospodarstw domowych, które żyją z dnia na dzień, nie mogąc nic zaoszczędzić, wzrosła między 2020 a 2022 rokiem z 60 do 73%.
  • W 1400 hiszpańskich gminach rolnikom i ich uprawom zagrażają „hybrydowe superkróliki”, które szybko się rozmnażają, są bardzo żarłoczne. Organizacja rolników i hodowców COAG: Nową plagą dotkniętych jest milion hektarów pól, dotychczasowe straty szacuje się na 800 mln euro. Inwazyjny gatunek wywodzi się z mieszania się dzikich królików z domowymi. Podczas protestów w Leridzie w marcu rolnicy rzucali żywymi królikami w drzwi budynku rządowej instytucji ds. działań klimatycznych.
  • Szwecja jest coraz bliżej NATO, oficjalny wniosek o akcesję został złożony wraz z Finlandią 18 maja 2022 r. Przystąpienie Szwecji do NATO wciąż nie zostało zatwierdzone przez Węgry i Turcję.
  • Węgry zakazały importu ok. 20 produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
  • Bułgaria wydała analogiczne do polskiego, węgierskiego i słowackiego rozporządzenie o zakazie importu ukraińskiego zboża.
  • Wang Wenbin (rzecznik chińskiego MSZ): Żaden kraj nie ma prawa ingerować w relacje Chin z Rosją. Deklaracja jest odpowiedzą na komentarz minister skarbu USA Janet Yellen, która oceniła, że Chiny nie są poważnie zainteresowane zakończeniem wojny na Ukrainie, skoro deklarują partnerstwo „bez granic” z Rosją.
  • Sztab generalny ukraińskiej armii: Rosjanie nie wpuścili na terytorium swojego państwa kilkunastu ciężarówek z własnymi rannymi żołnierzami z okupowanego obwodu ługańskiego. Wiadomo, że część żołnierzy nie przeżyła z powodu braku odpowiedniej pomocy medycznej.
  • Portal Centrum Narodowego Sprzeciwu (Ukraina): W Rosji zaczęto wywierać nacisk na migrantów z krajów Azji Centralnej, czyli głównie Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu i żądać od nich udziału w wojnie. Rosja szantażuje deportacją albo odebraniem paszportu migrantów zarobkowych z Azji Centralnej, którzy nie chcą iść na wojnę przeciwko Ukrainie.
  • Portal Middle Easy Eye: Tysiące kont powiązanych z Rosją i Węgrami pojawiło się na Twitterze. Ich użytkownicy podają się za Turków. Zwiększa to ryzyko manipulacji przez media społecznościowe w czasie wyborów zaplanowanych w Turcji na 14 maja. Ahmet Turan Han (ekspert ds. mediów społecznościowych): „Około 12 tys. kont zwiększyło produkcję politycznych treści razem z rozpoczęciem w Turcji procesu wyborczego”. „Użytkownicy 56% tych kont udostępniali w przeszłości treści po rosyjsku, 28% – po węgiersku; na pozostałych pisali po angielsku”.
  • Konflikt w Sudanie: Sudańska armia poinformowała w piątek wieczorem, że zgadza się na trzydniowy rozejm w trwających od niemal tygodnia walkach z paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF).
  • The Times of Israel: Izraelczycy wyszli w sobotę po raz kolejny na ulice w ponad 150 miejscach w całym kraju, by wyrazić sprzeciw wobec planowanej reformy wymiaru sprawiedliwości. Na głównym wiecu w Tel Awiwie zgromadziło się 110 tys. osób. Protesty trwają mimo czasowego zawieszenia prac nad reformą, zgodnie z którą B. Netanjahu chce w znacznej mierze przejąć władzę nad sądownictwem.
  • W czwartek Parlament Europejski przegłosował pierwsze unijne przepisy dotyczące śledzenia transferów kryptoaktywów oraz zapobiegania praniu pieniędzy.
  • Gabriel Boric (prezydent Chile): poinformował w czwartek, że znacjonalizuje krajowy przemysł litowy i stworzy oddzielną firmę państwową do produkcji metalu używanego m.in. do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych.
  • ONZ: Indie są na drodze do stania się najludniejszym krajem świata, mają wyprzedzić Chiny o 2,9 miliona osób w połowie 2023 roku.
  • Telewizja Fox News zgodziła się zapłacić 787,5 mln dolarów i przyznać się do powielania kłamstw na temat rzekomych fałszerstw wyborczych, które lansowali m. in. prawnicy Donalda Trumpa (Rudy Giuliani i Sidney Powell).
  • Amazon ma problem z serialem „Pierścienie Władzy”, który został ogłoszony najdroższym serialem w historii. Produkcja nie przyciągnęła oczekiwanej widowni, ale za to zbiera już pozwy sądowe. Pisarz Demetrious Polychron żąda 250 mln za naruszenie praw autorskich. Co więcej, organizacja prozwierzęca PETA nawołuje do bojkotu serialu, gdyż na planie padł koń.
  • Amerykańska komisja senacka oskarżyła we wtorek szwajcarski bank Credit Suisse o storpedowanie wewnętrznego dochodzenia w sprawie kont niemieckich nazistów z czasów wojny.
  • Należący do SpaceX statek kosmiczny Starship wybuchł w powietrzu po 4 minutach swojego pierwszego pełnego lotu testowego. Przed startem szef SpaceX Elon Musk chłodził oczekiwania i przestrzegał, że próba może się nie udać, spekulując, że możliwa jest eksplozja rakiety. Starship jest największą i najpotężniejszą dotąd zbudowaną rakietą i pełni kluczową rolę w planach NASA; na jego pokładzie astronauci mają wylądować na Księżycu w ramach misji Artemis III. Według zapowiedzi szefa SpaceX Elona Muska rakieta ma też posłużyć do załogowych lotów na Marsa.
  • W Nowej Zelandii wszedł w życie zakaz eksportu żywego inwentarza drogą morską. „Nasze położenie na mapie świata powoduje, że podróż na półkulę północną zawsze będzie długa, a to wiąże się z nieuniknionymi wyzwaniami w zakresie dobrostanu zwierząt” – mówił minister.
  • Egypt Independent: Egipski prawnik wniósł pozew przeciwko platformie Netflix. Rolę Kleopatry w nowym serialu gra czarnoskóra aktorka, Adele James, co – zdaniem skarżącego – stanowi zamach na egipską tożsamość. Nie jest to pierwszy przypadek dowodzący, że zdaniem egipskiej opinii publicznej promowanie „czarnej historii” i sugerowanie, że starożytni Egipcjanie mieli czarną skórę zagraża ich tożsamości. Były minister starożytności, archeolog Zahi Hawass, uważa, że twórcy serialu usiłują zawłaszczyć cywilizację faraonów, promując pogląd, że należała ona do ludów południowej Afryki. Monica Hanna (egipska archeolog): Rząd w Kairze powinien doprowadzić do szerokich badań DNA starożytnych Egipcjan, które wykazałyby ich pochodzenie i różnorodność, zaś państwa afrykańskie – skupić się na przywróceniu i zaprezentowaniu światu ich własnej historii i kultury.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj